Oplev Grønlands fascinerende historie og forskning i Kulturhuset Bølgen

dato

Dyk ned i Grønlands historie og videnskabelige opdagelser under et spændende foredrag i Kulturhuset Bølgen. Tirsdag den 11. marts 2025 kl. 19:00 kan du høre om Grønlands udforskning fra 1700-tallet til nutidens forskning i Indlandsisens afsmeltning.

Grønlands udforskning har altid været en kilde til fascination og viden. Under foredraget vil der blive sat fokus på de mange ekspeditioner, der har bidraget til vores forståelse af Grønlands unikke natur og kultur. Fra de tidlige ekspeditioners udfordringer til deres videnskabelige opdagelser, vil du få indsigt i, hvordan disse har påvirket Grønlands befolkning, samfund og dets rolle i Rigsfællesskabet.

Aktuel forskning i Grønland

Efter en pause vil foredraget fortsætte med et indblik i den nyeste forskning omkring Indlandsisens afsmeltning. Hør om de mekanismer, der påvirker isens masse og de globale konsekvenser af dens smeltning. Du vil få en forståelse for, hvordan landskabet under isen påvirkes, og hvordan dette kan have en indflydelse på det globale havniveau.

Foredraget streames live fra Aarhus Universitet og er en del af serien Offentlige foredrag i Naturvidenskab, arrangeret af Aarhus Universitet med støtte fra Carlsbergfondet. For mere information om foredraget, billeder og pladsreservation, besøg denne side.

Praktisk information
Dato: Tirsdag den 11. marts 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Kulturhuset Bølgen, Jæmtlandsvej 1, 3140 Ålsgårde
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle
Følg foredragenes nyhedsbrev eller sociale medier for bonusmateriale og kommende foredrag: Følg os

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut